Temat: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

Witam.
Przygodę ze skakaniem zacząłem rok temu na nartach, byłem z kolegą na jednym wyjeździe (livigno) i tam nauczyłem się kulawych 180 i 360, lecz miałem problemy właśnie m. in. ze skakaniem tyłem i boxami.
1. Jak najlepiej się uczyć skakać tyłem? Nie chciałbym umieć skakać tylko najeżdżając na hopę przodem.
2. Czy im większa prędkość na boxach tym lepiej? Przez mój wyjazd w ogóle nie zdołałem ich ogarnąć, zawsze miałem tak małą prędkość, że albo się wywalałem, albo po z niego zjeżdżałem jak jakiś niedołęga, głównie chyba przez strach.

3. Czy 360, które jest w poniższym filmiku może być? Nie wiem co mam poprawiać, dodam w tym, że mój największy problem to to, że na tej hopie w filmiku nie bałem się najechać z dużą prędkością, a kiedy były hopy o lądowaniu pod kątem, a nie o lądowaniu płaskim, zwalniałem do takiej prędkości, że kiedy robiłem 360 to praktycznie zahaczałem czubkami nart o ziemię... Mieliście też kiedyś tak o.O? Nie wiem jak ten strach przezwyciężyć ;d.

4. Czy oprócz jazdy na switchu, 180, jakichś butterów mogę coś ćwiczyć na stoku jadąc, co mi się przyda przy doskonaleniu FUNDAMENTALNYCH technik poprawiających ten cały freestyle ;d?

filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=QtwWRt0O … e=youtu.be

2

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

najgorzej to nie wygląda. Z czasem rozjeździsz się i będziesz ogarniał wszystko na dużej prędkości. Jak miałeś okazje skakać na takiej powiedzmy "muldzie" to mogłeś od razu próbować skakać ze switcha, na pewno jest łatwiej spróbować na takim czymś niż na kickerze ;) Na boxa trzeba mieć też prędkość żeby przejechać go całego. pozdro

3

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

Z mojego małego doświadczenia wiem, że lepiej (przynajmniej boxy) ogarniać na początku na minimalnej prędkości. Co Ci po tym, że go przejedziesz, skoro nie będziesz wiedziała tak naprawdę jak? Lepiej jest pojechać powoli i nawet gdybyś miał się zatrzymać w połowie boxa to wiesz, że przy następnej próbie powtarzasz postawę tylko prędkość minimalnie zwiększasz i tak metodą małych kroczków osobiście ogarnąłem parę przeszkód. :-)
Co do switcha, kolega wyżej dobrze napisał, ogarnij na jakiejś muldzie te sw180 czy nawet sw360.
Powodzenia!

4

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

No dzięki, mam zamiar nawet na trasie znaleźć jakieś minimalne wzniesienia i przy małej prędkości skakać, zupełnie tak jak zaczynałem skakać przodem.
Tylko wiesz eMul, próbowałem jechać wolno na boxie, to wychodziło to tak :D:
http://www.youtube.com/watch?v=cjxNuNQmKyY
Może było mi ciężej, bo byłem 10 kg cięższy, zobaczymy w tym roku!
Moglibyście mi też powiedzieć jakieś najbardziej fundamentalne, podstawowe graby? Albo może jeden, chciałbym naprawdę jakiegoś w miarę zacząć już ćwiczyć, ale nie wiem od czego zacząć. Piszą na ski2die tutaj, że mute grab, jakiś japan, albo też to skrzyżowanie nart (chyba corki nie?).
Nie wiem właśnie jaki obrać sobie pierwszy, podstawowy grab : P.
Jutro pierwszy dzień, popróbujemy.

5

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

Sam nie jestem oblatany, ale spotkany shaper poradził grabować przy 360- to spowodowało, że styl od razy był lepszy, a całość bardziej wyluzowana. Ba boxach nisko- wtedy jest i łatwiej i wygląda to lepiej.

6

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

Przy mute już krzyżuje się narty. Cork to już jest spin z tego co wiem. http://www.newschoolers.com/ns/forums/r … id/349988/ tutaj masz graby.
A co do boxów to sam w zeszłym roku zaczynałem i też z małą prędkością, w tym roku nabrałem trochę prędkości i było o niebo lepiej.

7

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

Na przednią nogę musisz jechać i nie wchodzić na boxa z zakrętu i jak Ci zostaje trochę predkosci to dojedziesz jak nie to nie dojedziesz w ogóle do boxa tylko wybić się i wejść z wybicia. Można najpierw potrenowac wybijasz się i wchodzisz na disastera (50-50) i później normalne wejście. I pamiętaj żeby jechać prostopadle do boksiwa bo takie wejście 30 stopni to nie sprzyja dżibowemu rozpierd*lowi :D

8

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

Spoko ja też tak miałem, zanim przejechałem swojego pierwszego boxa to miałem zielone od siniaków dupsko i biodra fioletowe, ale na błędach się nauczyłem. Generalnie to co powiedzieli koledzy wyżej to najważniejsze, żeby przenieść ciężar ciała na przód w Twoim przypadku na filmiku to była prawa narta, bez tego narty spod dupy Ci wyjadą i kolejna gleba, wszystko na ugiętych kolanach i bardzo ważne jest prostopadłe ustawienie się na boxie.

9

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

Ja mogę dodać, że pomaga patrzenie się na koniec boxa, w Jib Jamie Matt Walker powiedział, że dobrą praktyką też jest wskazywanie dolną reką końcówki boxa.

Co do grabów to ja zacząłem od safety i trenowania na batutach/trampolinach mi sporo pomogło, 3 z ładnym safety wygląda mega stylowo imo.

10

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

lansersnow; dzięki za radę, chociaż popróbuję na normalnych skokach tych grabów.
lewy: wielkie dzięki za te stronkę, przeanalizuję sobie ją zaraz.
kakaowy; właśnie, ciężar ciała na przednią nogę ;d... No już teraz staram się wskakiwać cały czas na boxy no i próbuje wskakiwać pod kątem 90 stopni.
eMul: ugięte kolana, kolejna wskazówka : P.
Calipse: Matt Walker jest genialny, właśnie przed wyjazdem obejrzałem Jib Jam i też mi pomogło, że mam trzymać ramiona w linii prostej, żadne wygibasy, przez to np. lądowanie miałem kontrolowane itd. Kumpel mi właśnie proponuje żebyśmy zaczęli chodzic na akrobatykę ;d.

No a tak ogólnie to byłem dzisiaj drugi dzień na snowparku, nie wiem, czy ktoś z Was kojarzy - Snowpark Lusia, tam w Bellamonte (kilka km od Predazzo) i wrażenia super. Chyba już przełamałem tę barierę, że nie skaczę na hopach pod kątem, bo już dzisiaj na każdej hopie (taka średnia, żeby Wam uzmysłowić, to na dobrym rozpędzie z 720 można na niej walnąć : D) to 360 wychodziły. Boxy nie tak fajnie, co prawda daje radę na boxach szerokich (szerszych niż szerokość dwóch nart złączonych) i na lekko węższych, ale na razie w boje się jeszcze tych większych, wysokich na 1 metr i wąskich, na jednej takiej spróbowałem 50/50, ale prędkość taka mała, że upadłem na ziemie na plecy i oddechu nie mogłem złapać : D). Narodziło mi się w głowie kolejne pytanie ;p ;
1. Czy muszę ćwiczyć jakby równomiernie robienie obrotów (np. 180, 360) w obydwie strony? Jestem leworęczny/nożny i robię 360, 180 obracając się w lewo, a np. na switchu lepiej mi 180 zrobić w prawo, jak to jest? Wiadomo, że ma się tę lepszą stronę, bo to jest uwarunkowane biologicznie, ale czy taki poprawny technicznie freestyler powinien umieć te 360 w obie strony, itd., czy mogę lekko odpuścić i opanować tylko podstawy do tej słabszej strony? I czy przy obrotach to też trzymać nogi mocno ugiętę, albo na maxa?

Jutro kolejny dzień, spróbuje kogoś poprosić o nakręcenie, jutro próbujemy dalej 360 żeby to wchodziło za każdym razem, boxy wiadomo (spróbuję 50/50 na tych trudniejszych i później dopiero z 50/50 na 90 stopni na boxie) no i jak da radę to 540 na małej : D.
Dzięki jeszcze raz za rady, do jutra ;d

11

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

Najlepiej jak w jedną stronę będziesz się kręcił już pewnie, to próbuj potem ten sam trick w drugą. Wiadomo unnatural zawsze trudniejszy, ale na zawodach za więcej pkt. ;) Przy spinach nogi raczej ugięte. Jeśli chcesz fachowych porad do techniki i stylu  to polecam k2 school of rockers odcinki 1: http://www.youtube.com/watch?v=wDE3oQiIgtU i 2: http://www.youtube.com/watch?v=pMgy78ktMVQ

12

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

Jak chcesz szybko i stylowo ogarnąć, to oczekuj na wyjazdy Leskiego- tam w 2 dni ogarniesz więcej niż sam przez rok.

13

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

Jakieś rady do łamanych boxów? Na załamaniu, normalnie ciężar cały czas na przedniej nodze? Nie weim czemu,  ale jak wjeżdżam na nie (załamanie) to mnie ciągnie do przodu, że zjeżdżam (spadam) z boxa.

14

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

kolanami musisz stłumić i trzymać boxa/rurkę idealnie pod stopami

15

Odp: Kilka pytań (m. in. skoki na switchu)

stłumić czyli lekko wyprostować kolana/nogi ?