1 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Temat: ZNIKAJĄCE POSTY

Usuwanie postów to przede wszystkim niszczenie przekazu jaki ze sobą niosą, ograniczenie dostępu innych użytkowników do informacji w nich zawartych, zwalczanie ich treści. Nie wiem jak wam, ale mi jednoznacznie nasuwa się pewne skojarzenie - cenzura.

Co to takiego? Proszę bardzo!

Wikipedia:

Cenzura (z łac. censere - 'osądzać') - ograniczenie prawa do wypowiedzi jednej osoby bądź instytucji przez inną.

Zwróćmy uwagę na stwierdzenie "ograniczenie prawa" z szczególnym uwzględnieniem słowa "prawo", a teraz spójrzmy do Konstytucji, tak tak, mamy wolność słowa, a to część prawa (prawa do czegoś...) jakim jest prawo do wyrażania swoich myśli, to wszystko jest w Art. 54 ust. 1 Konstytucji ("Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji").

Czyli: ograniczanie czyjegoś prawa (a jest to prawo powszechne) do wypowiadania swoich poglądów jest to cenzura.

Skoro wiemy już CO to jest to zobaczmy inne aspekty tego zagadnienia:

np. Elliot Aronson - ojciec psychologii społecznej - twierdzi iż stosujący cenzurę obawiają się konsekwencji wypływających z udostępnienia pewnej informacji, czyli obawiają się treści która dana wypowiedz niesie, treści która może w jakiś znaczący sposób np. podważyć dominująca pozycje cenzurującej osoby bądź tez negatywnie oddziaływać na prezentowany przez daną osobę światopogląd. Cenzor chce uzyskać monopol na wypuszczanie w obieg informacji by móc kontrolowac ich tresc (po prostu wywala czyjes posty bo boi sie, ze one pokaza jak sie wczesniej pieprzyło bez sensu...).

Natomiast Robin Akert - uczeń Aronosona, także psycholog społeczny - jest zdania iż cenzura jest to nic innego niz zaktualizowany przejaw demostracji posiadanej władzy, pokazywanie ze ma sie moc decyzyjna i jest sie w posiadaniu srodków mogacych w tym przypadku kontrolowac przepływ informacji. Takie zachowanie - tu konkretnie mam na myśli cheć potwierdzenia swoich kompetencji władczych - wiąże sie z chęcią podbudowania swojego ego, udowodnieniu samemu sobie że nie jest się całkowicie beznadziejnym i jednak jakieś znaczenie, mimo śmiechów za plecami...

Chciałbym jeszcze wspomnieć o poglądach Stefana Kisielewskiego - socjologa i liberała - który analizował pojęcie "cenzury" na gruncie występowania jej w strukturach państwa socjalistycznego. Wypychał on na pierwszy plan przede wszystkim całkowicie pozaprawne zjawisko nieinformowania o kryteriach i powodach interwencji cenzorskich - co można tłumaczyc przede wszystkim zamiarem władzy do podkreślenia swojej pozycji. ps. Nigdy nikt mi nie napisał dlaczego moje posty są usuwane, nigdy, a tych usuniętych było kilka, jak nie kilkanaście.

Prezentuje te koncepcje spojrzenia na cenzure, by pokazać że ludzie światli, których pozycji mam nadzieje nikt podważać nie ma w planie, mówią jednym głosem: goście którzy cenzurują to osoby słabe emocjonalnie, z przerośniętym ego, bojące się, i tak dalej i tak dalej, w gruncie rzeczy powinni chodzić do psychologa i to nie tylko dlatego ze im nie staje...

Dlaczego to wszystko pisze? Z bardzo prostej przyczyny. Znikających postów. Ktoś - nie wiem kto, mam to gdzieś - usuwał moje posty, bez podania przyczyn, kryteriów oceny ani żadnej informacji o samym usunięciu (nie piszcie że były off topicowe bo gdyby zwracać na to uwage to wiekszość tematów z 20 stron stopniała by do 2 - 3). Czemu mam gdzieś kto to zrobił? Bo ta osoba nie miała dość odwagi cywilnej, by poinformować mnie o usunięciu moich postów, o podaniu przyczyny juz nawet nie wspominając. No nic. Pogadałbym, przedstawił swoje zdanie no ale jak ktoś boi sie dyskusji, załatwia wszystko po cichu (pewnie nie ma nic do powiedzenia) to co z moich chęci? Dupa. Albo nie. Nie bedzie "dupy" bo mnie wytną za brzydkie słowa. Motyla noga. Tak będzie lepiej.

W gruncie rzeczy takie zarządzanie forum kojarzy mi się z zachowaniem dziecka, dużego dziecka, może nawet zaawansowanego wiekiem, ale infantylnego w swoim toku rozumowania. "Nie mówi że mam ładny wóz strażacki, to nie pożycze mu łopatki... (wywale mu posta!) i nie powiem dlaczego"...

Są jednak przypadki w których usuwanie postów nie jest jednak złe: są to sytuacje w których dochodzi do złamania prawa (np. umieszczania na forum linków do torrentów) bądz też ktoś innego użytkownika obraża w sposób nie do końca elokwetny (czyli jedzie po rajtach uzywajac k.....ew i innych grubych zwrotów). Jesli tak - to prosze bardzo - usuwajcie. Choć za używanie słowa na "K" nie powinno sie ograniczać - doskonale wiemy ze jest to dosc powszechne wyrazenie slownikowe, przyjete w pop-kulturze: jest w telewizji, teatrze, ksiazkach, gazetach... Wszędzie !

A i jeszcze jedno. Jesli ten post zostanie usunięty (co by mnie jakoś nie szczególnie zaskoczyło), wrzuce go znowu, i znowu, i znowu. Usuniecie mi konto - założe nowe...i tak tak nie mylicie się... wrzuce tego posta.

2 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

ja sie przyznaje ze gierke slowną krótka po raporcie wojara usunąlem z tematu PFO... co do inncyh rzeczy... moje ręce trzmaja się od nich z daleka i całe moderowanie moje polega na poprawianiu blędów w linkach, usuwaniu podwojonych tematów... co do znikajacych innych postów mi tez sie to nie podoba... niby "cenzura" slowo którego nie uzywa sie juz zbyt czesto a jednak tutaj z tym sie spotkałem... Jeśli jest to forum prywatne skierowane do osob podzielajacych opinie innych wazniejszych osob to wypadałoby to zaznaczyc w któryms miejscu a nie nazywać to Forum pasjonatów freeskiingu, bo nagle się robią "wybrani" pasjonaci którzy mogą tu pisać. To samo niestety zdarzyło sie na main sajcie ale to inna historia i nie znam jej na tyle dokladnie by móc ją tu opisywać.

3 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

jeszcze się trzyma :-)

podziw Balans za to jak się przyłożyłeś do tego posta i ile czasu poświęciłeś

4 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

A o czym były te skasowane posty?

5 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

np konto kolegi pnk zostało ostatnio zbanowane... generalnie za to ze pisał prawde... hmmm a skasowanych postów było bardzo duzo i na różne tematy i nie były to tylko posty balansa...

6 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

I tak znając życie, taki manifest nic nie zmieni.

7 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

Ogolnie kilku watkom chyba sie oberwalo przy modernizacji strony. W 2 zalozonych przeze mnie zniknely pierwsze posty, watpie zeby jakas cenzura sie do nich przypieprzyla.

8 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

nie mowimy tutaj o stracie tematów zwiazanych z przenosinami na nowy serwer... a ewidentnym kasowaniu postów które nie koniecznie odnosiły sie pochlebnie do roznich działań/imprez itp itd. wielu użytkownikom mogło to umknąć...

9 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

zbanowania Pnka zupełnie nie czaję... jeżeli tak się dzieje, to bardzo niedobrze :/

10 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

Heh ciekawe czyje konto musi jeszcze zniknąć, zanim coś sie zmieni. Pamietam jak Spaczu(Rocork) napisął kiedyś że camp w livignio jest nie warty swojej ceny i po 10 minutach miał zbanowane IP. Faktem jest że ski2die to prywatny portal i własciel może robić tu co chce. Wiem też, że zrobił on juz bardzo dużo dla rozwoju freeskingu i nadal mocno angazuje sie w rozwuj tego sportu.  Dlatego mam nadzije, że nie zepsuje tego nad czym tyle pracował głupim banowaniem za "odmienne poglądy", bo naprawde nikt wiecej niż freesking i on sam na tym sie straci. Bartek

11 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

w historii forum juz takie akcje byly, jeszcze na tym b starym forum, mysle ze niektorzy moga pamietac. co do usuniecia postow nt imprezy w cieszynie ktora byla mizernie przeprowadzona jak dla mnie, jestem zawiedziony postawa szefostwa forum. niechce krakac ale moze sie okazac ze tego tematu tez za dlugo nie poczytamy.

12 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

powiem wam.. ze bylo zartem opisane GFO - grodziec freeskiing open.. ale to faktycznie sie moze stać...

13 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

dramat- chińska republika freeskiingowa!!! może ograniczmy jeszcze dostęp do innych stron o tej tematyce? żeby był monopol!

14 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

to co sie tu dzieje po prostu mnie ROZPIERDALA-tak własnie nie inaczej i wali mnie czy ktoś to usunie!!! H5 dla kurde_balansa za załozenie tematu i za tak wyczerpującą wypowiedz(ciekawi mnie tylko ile razy juz go zakładałeś...) i dla sznercha za to co napisał w blogu na tej własnie stronie!!!!
ja nie pojmuje tylko jednego...  PO CH.U.J zakładać forum na którym nie można napisać swojego zdania?!!!!! przecież na forum kazdy powinien móc napisać "BEZKARNIE" to co myśli!!!!!  wydaje mi sie ze oto chodzi jeśli postanawia sie zakładać coś takiego na stronie-jak to napisał sznerchu- pasjonatów freeskiingu którzy bardzo często mają odmienne zdania na różne tematy...  jesli kazdy miał by takie samo zdanie, nie miało by to najmniejszego sensu... tak więc nie pozostało mi  nic innego jak tylko POZDROWIĆ "GURU", który zostawia tylko te wybrane przez siebie, najlepsze posty:)

15 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: ZNIKAJĄCE POSTY

i wypowiedzi dla niego ("GURU") wygodne i słuzące jego interesom...


kaszanka...