Logowanie
zapamiętaj mnie
 
Media
Tutaj jesteśmy
Tips&Ticks
360
Dla wytrwałych w ćwiczeniu woli proponuję dość progresywny (i łatwy) manewr - 360 - wzbogacony o popularny ostatnio critical grab.

Ten łatwy grab doskonale urozmaica triki Jacoba Westera i Jona Olssona, może też urozmaicić nasze triczki.

360 to trik polegający na wykonaniu pełnego obrotu wokół pionowej osi narciarza. Jest to prosty i bezpieczny trik, który warto opanować na samym początku zabawy we freestyle.

1. Skocznia, przygotowanie.
Do nauki wybierz mały funbox ze stołem o długości ok. 5m. Nie ucz się tego triku na podwórkowej skoczni z lądowaniem na flat, ponieważ nauka będzie Cię kosztować wiele niepotrzebnego bólu. Jeśli nie masz snowparkowego funboxa, zbuduj go sam wybierając teren oferujący przejście z płaskiego do stromego stoku. Nim zaczniesz się kręcić wykonaj kilka skoków na wprost, aby ocenić prędkość jaką potrzebujesz żeby przeskoczyć stół i wylądować na pochyłą część funboxa (transition). Próby 360 wykonuj zawsze z prędkością gwarantującą lądowanie na transition, gdyż lądowania na stół bądź flat (płaski teren za funboxem) są bolesne i niebezpieczne.

2. Najazd.
Najechać należy w pozycji gwarantującej równowagę, a więc z ugiętymi, szeroko rozstawionymi nogami, rękami z przodu tułowia opuszczonymi tak, by dłonie były trochę poniżej kolan.

3. Inicjacja rotacji.
Aby wykonać pełny obrót należy wybić się z progu kickera z jednoczesnym spokojnym skrętem całego tułowia w naturalną dla Ciebie stronę. Skręt musi wykonać równo całe ciało, a więc i ręce. Unikać trzeba jakiegokolwiek zamachu rękami oraz przesadnego wyprzedzania rotacji głową. Oba te elementy prowadzą do "dokręcenia" triku, ale rujnują styl i uniemożliwiają dodawanie do rotacji grabów, więc należy ich unikać. Istotne jest, aby siłę rotacji dobrać do rozmiaru skoczni. Na wielkiej hopie rotujemy powoli na małej szybko.

4. Lot.
Nic nie rób. Niech Ci mięsień nie drgnie nawet. Spokojnie wypatruj lądowania, jednak nie staraj się na siłę obrócić głowy w tę stronę. (No dobra, przy pierwszych próbach możesz sobie na to pozwolić, ale pamiętaj, że to błąd). Sylwetka w locie powinna być skupiona, z ugiętymi nogami w kolanach, podobnie jak podczas najazdu. Znacznie łatwiej dokręcić 360 prostując się podczas wybicia, ale taka 360 po prostu się nie liczy.

5. Lądowanie.
Kiedy zobaczysz transition (pochyłą część funboxa służącą do lądowania) lekko rozszerz ręce i nogi - to zatrzyma rotację. Ląduj na ugiętych nogach.

6. Odjazd
Odjedź stylowo, zahamuj energicznie i wyrzuć prawą rękę w geście zwycięzcy - zrobiłeś 360 !!!

7.Graby.
Z 360 możemy łączyć wszystkie graby. Według mnie najprostsze to safety grab i critical grab, gdyż nie wymagają żadnych dodatkowych ruchów oprócz złapania narty i nie zmieniają skupionego układu ciała. Właściwie zaraz po zainicjowaniu rotacji należy złapać graba, identycznie jak przy skoku na wprost. Całą uwagę trzeba skupić na grabie, a o rotacji zapomnieć. Graba należy wyciągnąć stylowo i trzymać jak najdłużej. Z reguły po wykręceniu 270 każdy puszcza graba instynktownie, bo widać już lądowanie i nasza mózgownica znów skupia się na rotacji i lądowaniu. Proste. Inne graby jak mute, tail lub japan wymagają, aby je stylowo wyciągnąć (tweak), co z kolei wymaga większych umiejętności, ale zabierz się za nie jak tylko 360-tki będą Ci siadać bez pudła.

Autor: Sołtys
Foto: Tomek Gola / Fikcja.pl
© 2003-10 Ski2Die. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Concept: LeSki&SanczO
Design: SanczO