1 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Temat: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

ja mam kłopoty z kręgosłupem, ale sram na to... póki mogę to jeszcze parę lat chciałbym pobawić sie we fristajl, a pózniej wózek....za bardzo kocham narty...staram sie poprostu unikac twardego śniegu i jak jest beton to sobie odpuszczam

2 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

no niby tak.. też ma krzywy kręgosłup ale kilka lat grałem w siatkówkę, od trzech się wspinam <to akurat super pomaga> a od ponad 12 lat jeżdżę na nartach <co też jest ponoć zabronione w takich ilościach w jakich ja śmigam>. ale nie chciałbym wylądować na wózku za kilka latek bo jakoś mi się to nie uśmiecha..
więc wolę się dowiedzieć teraz, zanim zacznę na poważnie hopać jakie są z tym związane zagrożenia, żebym miał tę świadomość ;)

greets
shkodnick

3 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

z tym wózkiem to troche przesadzilem, chyba gorycz i troche zlosc przeze mnie przemawia :P.....pewnie jak kiedys bede czul, ze robi sie gorzej to pewnie z ciężkim sercem sobie odpuszcze, ale szczerze nie wyobrazam sobie tej chwili...

4 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

przez narty mozesz sobie wszystko rozwalic tak naprawde..przez kazdy sport w sumie, wiec nie wiem czy jest sie czym przejmowac. ja jezdze na snowboardzie i mam troche rozwalone kolana, staw biodrowy, dlon dwa razy zlamana, a na deskorolce rozpieprzylem kostki i nadgarstki...i jakos zyje i sie nie przejmuje bardzo tym wszystkim...jak sie uprawia sport to trzeba sie liczyc z kontuzjami itp. a jesli boi sie o zdrowie to najlepiej lezec w lozku i nie wychodzic co domu bo tez mozna sobie zrobic krzywde(np. spasc z kraweznika w drodze do warzywniaka) ;]...tylko nalezy pamietac o zmianie pozycji coby odlezyn nie dostac ;]
generalnie to polecalbym jezdzic z glowa i nie rzucac sie na rzeczy ponad swoje umiejetnosci. tylko gdzie tu miejsce na progres...? :P

5 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

no wiesz- ja się wspinam ostro więc generalnie wiem co to kontuzje <głównie stawy łokciowe, naderwane mięśnie bicepsa, zerwane troczki palców>. do tego zawsze Ci się może lina urwać i się zabijesz. albo ktoś Cię źle przeasekuruje i bach, dead ;)

ale ja nie mówię o tym - pytam się jak z tymi obciążeniami działającymi na kręgosłup - czy bardzo hopanie szkodzi czy tylko trochę i nie będzie ze mną tak źle ;)?
bo ze złamaniami i wybiciami się liczę, spokojnie ;)

greets

6 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

mus-tafa napisał/a:
shkodnick napisał/a:

do tego zawsze Ci się może lina urwać i się zabijesz. albo ktoś Cię źle przeasekuruje i bach, dead ;)

greets

trzeba się wspinać tylko "na wędkę";)....

haha - tylko na wędkę to się nie wspinam bo wtedy poprowadzenie drogi się nie liczy ;) jak chcesz mieć w kapowniczku, że daną drogę przeszedłeś to musisz ją prowadzić z dołem ;)
sorry za offtopa ;)

liczę, że ktoś mi odpowie na pytanie odnośnie tych zasranych obciążeń ;)

greets

7 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

no kregoslup to najgorsza rzecz ,gorsza od kolan w poprzeddnim sezonie troche mnie bolal ze czasami musialem robic sobie godzinna przerwę w parku.. a polotra tyg temu tak wyladawalem na plaskim, ze przez nastepne 2dni normlanie chodzic bylo mi ciezko... ale jest juz dobrze, do konca 2007 robie sobie małą rekonwalescencje by od poczatku nowego roku moc w pelni hipkac ^^ :)

8 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

jeśli chodzi o kręgosłup to uważaj na skorpiony, ja w  zeszłym roku zaliczyłem srogiego i przez tydzień ledwo chodziłem, tak mnie plecy rypały.

9 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

umrzesz

10 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

bez kontuzji nie ma progresu...

11 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

word

12 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

karpiu napisał/a:

bez kontuzji nie ma progresu...

no to jest oczywiste. ale nie chodzi mi o to, co sobie mogę zrobić skacząc <złamania, stłuczenia, zwichnięcia itp> ani jeżdżąc na railu czy boxie <to samo + obicie jajek ;)> tylko to jakim obciążeniom jest poddawane ciało w czasie ewolucji na nartach.
czy te obciążenia są porównywalne ze skokami jak w np. w siatkówce czy może są większe/ mniejsze itp. to samo pytanie odnośnie kolan.

greets

13 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

"Nie ma nic wspólnego ze zdrowiem sport wyczynowy. Ktoś kto decyduje się uprawiać jakąś dyscyplinę sportową w tej formie, musi liczyć się z możliwością utraty zdrowia" To cytat z książki "kręgosłup klucz do zdrowia dr Niesłuchwskiego. To chyba tym zdaniem możemy zamknąć dyskusję o kontuzjach :) A jeśli chodzi o przeciążenia kręgosłupa to odcinek lędzwiowy dostaje ostro przy każdym lądowaniu. Samo pochylenie do przodu (stojąc) zwiększa nacisk na 3 krążek międzykręgowy  w odcinku lędzwiowym o 50 kg (stojąc normalnie nacisk wynosi 100kg). Teraz wystarczy trochę wyobraźni a będziemy znali odpowiedź na pytanie czy kręgosłup mocno dostaje w dupę przy takiej zabawie :D
Pozdro

14 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

powiem tak, że przez parę dobrych lat grałem dość wyczynowo w siatkówkę i jak dla mnie obciążenia kręgosłupa przy siatkówce i przy skakaniu na nartach są zbliżone, tzn na nartach dopóki wszystko idzie jak należy - ląduje się tam gdzie trzeba i tak jak trzeba to obciążenia nie są za duże (na pewno mniejsze niż 2h skakania na sali), ale niestety nie zawsze się ląduje tak jak trzeba...

15 (edytowany przez 1970-01-01 01:00:00)

Odp: Obciążenia kręgosłupa, kolan, pleców. Wiecie coś?

blee z dupy ten temat ;p

mi dyskopatia lędźwiowa urządziła 1-2 lat przerwy ale wczoraj byłem na nartkach i zapowiada się optymistycznie bo nie było tak źle z kręgosłupem.
każde części ciała są narażone !  jeśli wyznajecie zasadę no pain no gain to warto też mieć w tym umiar i dbać o swoje ciało bo szkoda jednym sezonem zaprzepaścić sobie całej kariery. Dbajcie o siebie miejcie na względzie swoje bezpieczeństwo oraz kondycje !