Temat: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

podobnie do tematu o snowparkach: gdzie zaliczyliście najlepszą jazde w świeżym śniegu?
mysle ze warto tez pisac, czy określona miejscówka/linia jest tuż obok wyciągu czy trzeba się trochę przejść, bo każdy szuka czego innego! ;)

2

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

La Grave - swietny przywyciagowy freeride, pozawyciagowy tez:)

3

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

Ja jeszcze jak jeździłem na carvingach - co było w tamtym sezonie wiec nie tak dawno temu, jezdzilem poza trasą w Val di Fiemme we Włoszech, nie pamiętam dokładnie koło których to było kompleksów, ale wiem, że drzewka i w ogóle a raz w nocy tak w górach dowaliło śniegiem, że puchu było spokojnie pod kolana :D

A w Polsce? Nie kojarze.

4

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

Najlepszy powder życia zaliczyłem w Tatrach, to co jest w "Into the White". Absolutnie amerykańskie warunki były wtedy...

5

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

fakt że pogoda dopisała... :) a filmik fajny, podobał mi się ;)

6

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

Tatrzańska Łomnica 3 albo 4 lata temu boże sam puch jak na filmach

7

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

Wszędzie jest dobrze jak jest śnieg. Nawet w Karkonoszach idzie się odpiąć po opadach (np. leśne klify w Pecu). Ale rozumiem, że chodzi o miejscówki z grubszym wypiardem...
Corvatsch (St.Moritz) - niezliczone opcje blisko wyciągów i dalej też..
LeSpot(Tignes) - masakra, taki wybór linii, że tylko odwaga i skill jest ograniczeniem - tylko dużo tam amatorów  i trzeba rano wstać, lawinki lubią schodzić, ale i tak tam jest najbezpieczniej bo strzelają w najbardziej ryzykowne miejsca..
Massner (Serfaus) - tereny w zachodniej części środka, przy wyciągach i po 15-30min podchodzeniu, bardzo urozmaicone i łatwe - po opadzie można tam ze 2 dni się bawić.
Valthorens-tereny na wschód od lodowca Peclet, po przejściu grani w kierunku Courchevel, ale nie tylko - tam jest tak samo mnóstwo dostępnego terenu jak w Tignes, nawet nie pamiętam gdzie jeździłem. Od 2 tygodni nie padał śnieg a ciągle było pełno miejsc z dobrym śniegiem.
Areskutan(Are, Szwecja)-15minut z buta z górnej stacji kolejki - lajtowe tereny ale malownicze, widoki na jeziora polodowcowe, lajtowe klify - tylko z pogoda ciężko trafić.
Norwegia (wszędzie fajny freeride) - w Voss fajne klify i nawisy, w Geilo fajne lasy, w Stryn najlepszy freeride na lato - koniec maja, początek czerwca, 10 minut z buta od wyciągu i powrót prawie pod dolne stacje.
Sulden/Solda (włochy, nie austria) - fajne tereny przy wyciągach i opcje na długie zjazdy w sąsiednią dolinę ValMartello - tylko potem powrót furą.
Kaunertal - naprawdę warto polecieć Munchner variante z grani za lewym orczykiem, powrót samochodem, ale bardzo mało osob się na to decyduje i zawsze jest tam dobry warun i z nikim nie trzeba się dzielić terenem (tak od lutego do kwietnia).

8

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

Mi się świetnie jeździło w Engelbergu, szczyt Titlis (www.titlis.ch) w Szwajcarii. Można zrobić freerideowy zjazd z górnej kolejki na 3028 m prosto do wyciągu na 1800 m (>1200 m przewyzszenia !). Najpierw jedzie się po lodowcu między szczelinami (są dobrze widoczne), później do wyboru wąskie kuluary, skałki, a na koniec wąska, techniczna ścieżka przy skale lub pomiędzy drzewkami. Do tego zapierające dech w piersiach widoki.

9

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

Kasprowy :) jakieś 3 lata temu puch po pas i lepiej.. i marzec w ubiegłym sezonie trochę mniej śniegu ale więcej pomysłów!

10 (edytowany przez lufa 2011-01-13 15:43:30)

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

mnie się tak zdarzyło w grudniu 2008 w banalnym Livigno... puch po pachy - warunki genialne, wystarczyło w las wjechać i np w linii wyciągu w dół gnać.

11

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

to ja dorzucę moja ulubioną - Alagna Monte Rosa

12

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

na grudzień z opcją darmowego skipasa coś mi polecicie? szukam nowej miejscówy

13

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

15-20 lat temu - Kasprowy! (nikt jeszcze nie słyszał o nartach powderowych) - regularne wyjazdy na kursy PZN itd.
2003 - Last Frontier Heliskiing, BC, Kanada (fenomenalny treeskiing z puchem po szyję)
2007  - Big Sky, Montana; co ciekawe w puchowym zagłębiu Snowbird/Alta trafiłem na lodoszreń :P
2010 - Stuben (4,5 dnia z 6 jeździliśmy tylko w Stuben, mając karnet na cały Arlberg): http://www.youtube.com/afera1974#p/u/18/nsot3OTNYyk

Zgadzam się z sołtem, że wszędzie jest dobrze, jak spadnie śnieg, można się najeździć w puchu na jednym wyciągu - polecam Powder, w którym często pojawiają się opisy "ośrodków" o których nikt nie słyszał, a gdzie jak spadnie śnieg to jeździ się przez kilka dni w puchu, bo nie ma tam ludzi.
Ja kompletuję sobie "lekki" sprzęt freeridowy (szerokie toury + onyxy), aby wypadać na nasze górki jak tylko coś więcej przyprószy...

Niestety "my z nizin" planując wyjazd na narty z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem staramy się tak dobrać miejsce, aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo "spotkania" puchu. Czasami jednak to nie pomaga, zwłaszcza jak zima jest taka jak ostatnio (10/11) ;/

14

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

O Stuben mogę napisać więcej, gdyby ktoś się interesował, mam nawet zgrane "tracki" na GPS. Tam jest tyle opcji z Albony na północ, że nawet w tak znanym ośrodku po 5 dniach od opadów robiliśmy świeże linie w lesie! Powrót do wyciągu busem w ramach karnetu, jak się ktoś zepnie i dobrze wpisze się w rozkład jazdy busa, to może spokojnie obrócić 5 x w ciągu dnia (rekord chyba mieliśmy 6 a. 7x).

15

Odp: NAJLEPSZA MIEJSCÓWKA DO FREERIDE'U

o którym stuben piszesz bo w austri są 4? obczaję co to za miejsce i będę się odzywał. Z opcji które proponujesz tylko jedno pasuje , chociaż zależy mi żeby złapać coś na darmowy skipas=)