Temat: mieszkac w Zakopanem

Witam

Po dwudziestu latach we Francji, mysle o tym zeby sie przeprowadzic do Zakopanego na zime. Mam kilka pytan dla osob mieszkajacych albo czesto przebywajacych w Zakopcu.
1) Czy oprocz turystow, w zakopanem mieszkaja tam mlodzi ludzie, jest jakes lokalne zycie? Czy lepiej mieszkac w Nowy Targu?
2) Jak naprawde wyglada freeride w Polsce? Czy jest az tak strasznie z TPN, policja... czy sa mozliwosci "legalnego" ski touringu? Czy jest jakis skipass na caly sezon na kasprowy?
3 Czy jest mozliwosc pracy w serwisach narciarskich?

Z gory dzieki za odpowiedzi.

2 (edytowany przez snowside 2009-10-31 07:41:07)

Odp: mieszkac w Zakopanem

Ojoj :) . Życie jest. Nawet najbardziej zapyziała dziura ma swoje lokalne życie z Beczką Wiśniową pod sklepem, a Zakopane to w tym przypadku spory hipermarket. Freeride w Polsce istnieje, ma się z roku na rok coraz lepiej. Skitouring/Skialpinizm można uprawiać po szlakach oraz drogach wspinaczkowych, a tego jak spojrzeć na topo jest sporo. Ski pass'u na cały sezon nie uświadczysz, szeroko pojęta infrastruktura narciarska to efekt uboczny długo trwającej zimy na Podhalu, nie zaś jakiś przemyślany biznes. Za to na sąsiadującym słowackim Chopoku (100km od Zako) wygląda to o niebo lepiej jeśli idzie o "legalność" freeride'u czy dzialanie infrastruktury narciarskiej (całosezonowy skipass w ofercie).
Co do pracy w Zako to albo przywieź kasy i miej znajomych do rozkręcenia interesu inaczej pracując u kogoś będziesz biedował. Zakopane ma jedne z najniższych oferowanych płac w Polsce, przebija nas tylko Podlasie i inne mało rozwinięte miejsca Polski.
Reasumując: ludzie kochający narty kombinują jak zimę spędzać w alpach, unikając Zakopanego jak ognia. Nie jest to chyba dobra opcja, ja po tygodniu wyjazdu w alpy, mam dwa tygodnie wkurwu po powrocie na tę narciarską i codzienną infrastrukturę. Jeśli mieszkasz we Francji, masz tam robotę, mieszkanie i niekoniecznie sentyment do Polski, oraz ogromnej tęsknoty za Tatrami to zostań tam gdzie jesteś i wpadnij na kilka dni w sezonie.

3

Odp: mieszkac w Zakopanem

super enklawka z super ludzmi. :)

4

Odp: mieszkac w Zakopanem

Z Francji do Zakopca ... prawie jak updaek. Już Chopok jest o niebo lepszy.

5 (edytowany przez Frenchy 2009-10-31 21:56:10)

Odp: mieszkac w Zakopanem

Darren napisał/a:

Z Francji do Zakopca ... prawie jak updaek. Już Chopok jest o niebo lepszy.

Jak mowi stare francuskie powiedzenie "nie pluj do swojej zupy"

Dzieki za "objektywna" odpowiedz snowside.  Niestety mam sentyment do Polski i tatr, tu sie moja przygoda ze  slizganiem po sniegu zaczela  dwadziescia lat temu. Niektorzy pomysla ze jestem chory poniewasz chce sie przeprowadzic do zakopca, a we Francji mam godzine drogi do resortow takich jak Tignes, les arcs  czy chamonix.  Ale niestety tutaj tez jest pewna szara rzeczywistosc; w chamonix nie bylem od dziesieciu lat bo cena skipassu wynosi 45 euros, tak samo w innych wiekszych resortach. Tumy sa caly sezon; w zimie do mojego regionu, Sabaudia, przyjerzdza 500tysiecy anglikow, tyle samo holendrow, plus francuzi na ferie zimowe i jest po prostu ciasno. Ze sniegiem bywa roznie chodz ostatnie lata sa obwite, mimo global warming;)
Mam ochote zobaczyc cos nowego, inne gory, innych ludzi i dlatego mysle o zakopanem.  Co do pracy, nie dziwie sie ze sa tam niskie zarobki, gorale mocno kochaja dudki i nie dziela sie latwo nimi. No cusz, musze nad tym troche pomyslec, jak ktos ma jakies konstruktywne uwagi, to sa mile widziane.

6

Odp: mieszkac w Zakopanem

Nie pluje do własnej zupy lecz mówie prawdę. Zakopane jeżeli chodzi o infrastruktórę narciarską to Etiopia. Poza terenami ,która są osiągalne z Kasprowego nie ma gdzie jeżdzic. Nie wspominając o tym ,że Freeride w polsce jest nielegalny. Powiadasz 45 Euro za skipas?Fakt jest to drogo ,ale biorąc pod uwagę warunki i ceny w Polsce to nie dramat.Powiem tak "Wszędzie dobrze,gdzie nas nie ma".

7

Odp: mieszkac w Zakopanem

co do ludzi to w sezonie w Zakopanem są mega tłumy, problemy komunikacyjne, korki, hałas etc. Dzień na Kaspro to koszt ok. 30euro, czyli wolałbym dołożyć te 15 i pojechać tam gdzie jest to warte swojej ceny.
Jeśli idzie o góry i masz zacięcie do chodzenia na fokach to w Tatrach znajdziesz dla siebie sporo miejsca, oddalonych o 2h spokojnego marszu doliną.

Jak masz hajs na cały sezon i nie musisz martwić się pracą to przyjedź, ale jak chcesz tu pracować na swoje utrzymanie i jeździć na nartach, to może ta zima zakończyć się dla ciebie samą kiepską pracą o utrzymanie. Dla młodych ludzi którzy nie mają supportu rodziców, biznesu po dziadku etc. mieszkanie w Zako to raczej gehenna, niż fajne miejsce.

8

Odp: mieszkac w Zakopanem

zawsze możesz zamieszkać w Karakowie tutaj łatwiej o prace, fajne miasto fest, a w góry blisko stosunkowo.

9

Odp: mieszkac w Zakopanem

jeżeli głównym celem jest dla Ciebie jazda na nartach i to ma decydować o zmianie miejsca zamieszkania na Zako to sie poważnie zastanów... naprawde nie jest tu tak różowo... :)

10

Odp: mieszkac w Zakopanem

Siema mam pytanie, posiadam mieszkanie 3 pokojowe - salon z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, łazienka  chcę je wynająć i tutaj pojawia się moje pytanie. Czym kierować podczas szukania lokatora? Szukałem trochę informacji na ten temat na internecie znalazłem taki artykuł co o nim sądzicie https://tur-nieruchomosci.pl/blog/jak-w … i-najemcy/ ? czym wy się kierowaliście wynajmując mieszkanie ? Potrzebuje pomocy

11

Odp: mieszkac w Zakopanem

Ja zdecydowałem ,że na pewno skorzystam z bardzo profesjonalnej oferty domy pod warszawą .Każdy kto chce mieszkać w dobrym mieszkaniu to polecam tę ofertę.

12

Odp: mieszkac w Zakopanem

W sumie ja nigdy tam nie mieszkałem i na dobrą sprawę nie wiem czy w ogóle chciałbym zamieszkać. Jestem za to zdania, że bardzo fajną sprawą jest możliwość szybkiej sprzedaży naszej nieruchomości. Mi się to udało przy udziale https://bnonline.pl/ i jestem zdania, że był to bardzo dobry pomysł.